CTS Electronic Components 520N05CT40M0000
520N05CT40M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520N05CT40M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD
Datasheet Download
520N05CT40M0000.pdf
Availability of 520N05CT40M0000
QUANTITY
520N05CT40M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520N05CT40M0000
Internal Part NumberEIS-520N05CT40M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±500ppb
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520N05CT40M0000
Related Links520N05C, 520N05CT40M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520N05CT40M0000 Details Description
Related parts for 520N05CT40M0000
FAN BLOWER 34.8X7.3MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
FITTING INSIDE CORNER OFWHT datasheet.pdf
RES CAP BLEEDER 25K OHM 5% 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 452 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 135MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
K8303A TOOL KIT datasheet.pdf
RES 626 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 20V T/H datasheet.pdf