CTS Electronic Components 520N15CT16M3680
520N15CT16M3680 picture photo
Mfg. Part Number
520N15CT16M3680
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520N15CT16M3680.pdf
Availability of 520N15CT16M3680
QUANTITY
520N15CT16M3680 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520N15CT16M3680
Internal Part NumberEIS-520N15CT16M3680
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency16.368MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±1.5ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520N15CT16M3680
Related Links520N15C, 520N15CT16M3680 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520N15CT16M3680 Details Description
Related parts for 520N15CT16M3680
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH SMD datasheet.pdf
HOLDER BATTERY 1/2 AA PCB datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (B-323-06) SPM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SOCKET 3POLE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf