CTS Electronic Components 520N25CA40M0000
520N25CA40M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520N25CA40M0000
Brief Description
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD
Datasheet Download
520N25CA40M0000.pdf
Availability of 520N25CA40M0000
QUANTITY
520N25CA40M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520N25CA40M0000
Internal Part NumberEIS-520N25CA40M0000
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCTCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520N25CA40M0000
Related Links520N25C, 520N25CA40M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520N25CA40M0000 Details Description
Related parts for 520N25CA40M0000
RES SMD 34.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 12POS R/A KEY-YY 30GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 74POS 2MM SMD datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP 16AWG GRN/YEL 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 90POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf