CTS Electronic Components 520R05HA16M3690
520R05HA16M3690 picture photo
Mfg. Part Number
520R05HA16M3690
Brief Description
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520R05HA16M3690.pdf
Availability of 520R05HA16M3690
QUANTITY
520R05HA16M3690 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520R05HA16M3690
Internal Part NumberEIS-520R05HA16M3690
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCTCXO
Frequency16.369MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±500ppb
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520R05HA16M3690
Related Links520R05H, 520R05HA16M3690 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520R05HA16M3690 Details Description
Related parts for 520R05HA16M3690
SWITCH BASIC SUBMINI PIN PLUNGER datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.3A 10TMLF datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 20.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf