Vishay/Dale RER65F4R75RCSL
RER65F4R75RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F4R75RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 4.75 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F4R75RCSL.pdf
Availability of RER65F4R75RCSL
QUANTITY
RER65F4R75RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F4R75RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F4R75RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F4R75RCSL
Related LinksRER65F4, RER65F4R75RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F4R75RCSL Details Description
Related parts for RER65F4R75RCSL
CARDEDGE 80POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI FUNCTION US8 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 360MA 1.77 OHM datasheet.pdf
VARISTOR 990V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
POT 5 OHM 12.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 50POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
MS47 WELD SHIELD 301MM datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf