CTS Electronic Components 520R25CT16M3677
520R25CT16M3677 picture photo
Mfg. Part Number
520R25CT16M3677
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 16.367667MHZ CSNWV SMD
Datasheet Download
520R25CT16M3677.pdf
Availability of 520R25CT16M3677
QUANTITY
520R25CT16M3677 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520R25CT16M3677
Internal Part NumberEIS-520R25CT16M3677
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency16.367667MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520R25CT16M3677
Related Links520R25C, 520R25CT16M3677 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520R25CT16M3677 Details Description
Related parts for 520R25CT16M3677
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 25VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.52K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FUEL GAUGE LI-ION 1CELL 9UCSP datasheet.pdf
MODULE DDR3 4GB RDIMM datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
MDK-PRO FLOATING LC datasheet.pdf
820UF 200V 30X35MM 85C 5000H datasheet.pdf