CTS Electronic Components 520R25HT20M0000
520R25HT20M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520R25HT20M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD
Datasheet Download
520R25HT20M0000.pdf
Availability of 520R25HT20M0000
QUANTITY
520R25HT20M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520R25HT20M0000
Internal Part NumberEIS-520R25HT20M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency20MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520R25HT20M0000
Related Links520R25H, 520R25HT20M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520R25HT20M0000 Details Description
Related parts for 520R25HT20M0000
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
RES 121 OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf
MODULE XFRMR datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
EVAL BOARD LED DRIVER LT3003 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 2.4UF RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC datasheet.pdf