CTS Electronic Components 520T25CT20M0000
520T25CT20M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520T25CT20M0000
Brief Description
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD
Datasheet Download
520T25CT20M0000.pdf
Availability of 520T25CT20M0000
QUANTITY
520T25CT20M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520T25CT20M0000
Internal Part NumberEIS-520T25CT20M0000
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency20MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520T25CT20M0000
Related Links520T25C, 520T25CT20M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520T25CT20M0000 Details Description
Related parts for 520T25CT20M0000
SW ROTARY DIP RED HEX RT ANG PCB datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 130KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONN POWER BACKPLANE FEM 34POS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V Z5V RADIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf