CTS Electronic Components 520T25CT20M0000
520T25CT20M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520T25CT20M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD
Datasheet Download
520T25CT20M0000.pdf
Availability of 520T25CT20M0000
QUANTITY
520T25CT20M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520T25CT20M0000
Internal Part NumberEIS-520T25CT20M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency20MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520T25CT20M0000
Related Links520T25C, 520T25CT20M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520T25CT20M0000 Details Description
Related parts for 520T25CT20M0000
FIXED IND 330UH 600MA 700 MOHM datasheet.pdf
LONG PARTITION 459/452/455-LP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED 7X6MM 525NM ULT GRN CLR SMD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT VOUT 8-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 5W datasheet.pdf