Sullins Connector Solutions RCM30DTMN-S189
RCM30DTMN-S189 picture photo
Mfg. Part Number
RCM30DTMN-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RCM30DTMN-S189.pdf
Availability of RCM30DTMN-S189
QUANTITY
RCM30DTMN-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM30DTMN-S189
Internal Part NumberEIS-RCM30DTMN-S189
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM30DTMN-S189
Related LinksRCM30DT, RCM30DTMN-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM30DTMN-S189 Details Description
Related parts for RCM30DTMN-S189
KNOB CLR/MATTE.75"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 88POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
SMA RA-SMA STRT PLG RG-174 18" datasheet.pdf