NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12A256CPVE
MC9S12A256CPVE picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12A256CPVE
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 16BIT
Datasheet Download
MC9S12A256CPVE.pdf
Availability of MC9S12A256CPVE
QUANTITY
MC9S12A256CPVE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12A256CPVE
Internal Part NumberEIS-MC9S12A256CPVE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Wire Conversion 20/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package300
Core Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivityCAN, I²C, SCI, SPI
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O91
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case112-LQFP
Supplier Device Package112-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12A256CPVE
MC9S12A256CPVE Details Description
Related parts for MC9S12A256CPVE
THERM NTC 1.5KOHM 10% 0805 SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 45NS 48VFBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC PCI SW 6LANE 5PORT 196-CABGA datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 1.4M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 64.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 40W datasheet.pdf