Switchcraft Inc. 5280-5PG-318
5280-5PG-318 picture photo
Mfg. Part Number
5280-5PG-318
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS INLINE PIN
Datasheet Download
5280-5PG-318.pdf
Availability of 5280-5PG-318
QUANTITY
5280-5PG-318 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5280-5PG-318
Internal Part NumberEIS-5280-5PG-318
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMulti-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5280-5PG-318
Related Links5280-5, 5280-5PG-318 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
5280-5PG-318 Details Description
Related parts for 5280-5PG-318
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV -12V 16SOIC datasheet.pdf
IC REGISTER BUFF 13-26B 56VFQFPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 3W datasheet.pdf