Bel Fuse Inc. SLIN-12E1AL
SLIN-12E1AL picture photo
Mfg. Part Number
SLIN-12E1AL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTR NON-ISO 0.69-5.5V
Datasheet Download
SLIN-12E1AL.pdf
Availability of SLIN-12E1AL
QUANTITY
SLIN-12E1AL Order Process
Ship out your order
Specifications of SLIN-12E1AL
Internal Part NumberEIS-SLIN-12E1AL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSLIN
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 10.69 ~ 5.5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension0.80" L x 0.45" W x 0.34" H (20.3mm x 11.4mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94.3%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLIN-12E1AL
Related LinksSLIN-, SLIN-12E1AL Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SLIN-12E1AL Details Description
Related parts for SLIN-12E1AL
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT BASE TO EXTEND ARDUINO MEGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.079" 6POS datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf