Vicor Corporation V300A2T160BG2
V300A2T160BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A2T160BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W
Datasheet Download
V300A2T160BG2.pdf
Availability of V300A2T160BG2
QUANTITY
V300A2T160BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A2T160BG2
Internal Part NumberEIS-V300A2T160BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series160W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A2T160BG2
Related LinksV300A2, V300A2T160BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A2T160BG2 Details Description
Related parts for V300A2T160BG2
IC SHIFT/REGISTER STORE 20TSSOP datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V Z5U 2-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
POT JOYSTICK 100K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 8MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 3POS W/PINS datasheet.pdf
RES 105 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf