Rohm Semiconductor UCR006YVPFLR150
UCR006YVPFLR150 picture photo
Mfg. Part Number
UCR006YVPFLR150
Brief Description
RES SMD 0.15 OHM 1% 1/10W 0201
Datasheet Download
UCR006YVPFLR150.pdf
Availability of UCR006YVPFLR150
QUANTITY
UCR006YVPFLR150 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR006YVPFLR150
Internal Part NumberEIS-UCR006YVPFLR150
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR006YVPFLR150
Related LinksUCR006Y, UCR006YVPFLR150 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR006YVPFLR150 Details Description
Related parts for UCR006YVPFLR150
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 300MA 550 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DAC NANO 14BIT DUAL 10-MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 540UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
FOR SF4B COMPATIBLE CABLE datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf