CNC Tech 530-26-04-BL-0100F
530-26-04-BL-0100F picture photo
Mfg. Part Number
530-26-04-BL-0100F
Manufacturer
Product Category
Modular - Flat Cable
Brief Description
CABLE MOD FLAT 4COND REEL 100'
Datasheet Download
530-26-04-BL-0100F.pdf
Availability of 530-26-04-BL-0100F
QUANTITY
530-26-04-BL-0100F Order Process
Ship out your order
Specifications of 530-26-04-BL-0100F
Internal Part NumberEIS-530-26-04-BL-0100F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Cables, Wires
FamilyModular - Flat Cable
Series-
PackagingReel
Cable TypeStraight
Number of Conductors4
Length - Coil Retracted-
Length - Coil Extended-
Length100' (30.5m)
Jacket ColorBlack
Wire Gauge26 AWG
Conductor Strand7/0.0063"
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Cable Width0.189" (4.80mm)
Cable Height0.097" (2.46mm)
Coil Diameter-
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-
Voltage-
Current-
Conductor MaterialCopper, Bare
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)530-26-04-BL-0100F
Related Links530-26-04, 530-26-04-BL-0100F Datasheet, CNC Tech Distributor
530-26-04-BL-0100F Details Description
Related parts for 530-26-04-BL-0100F
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 33K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 6POS GOLD SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO41 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO-214AB datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf