| Internal Part Number | EIS-5300-16-RC | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | 5300 | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.1A | |
| Current - Saturation | 710mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 160 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 10MHz | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.160" Dia x 0.500" L (4.06mm x 12.70mm) | |