Aavid Thermalloy 531002B02500G
531002B02500G picture photo
Mfg. Part Number
531002B02500G
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK TO-220 W/PINS 1" TALL
Datasheet Download
531002B02500G.pdf
Availability of 531002B02500G
QUANTITY
531002B02500G Order Process
Ship out your order
Specifications of 531002B02500G
Internal Part NumberEIS-531002B02500G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHow to Select a Heat Sink
Standard Package750
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series-
TypeBoard Level, Vertical
Package CooledTO-220
Attachment MethodBolt On and PC Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.000" (25.40mm)
Width1.375" (34.93mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise2W @ 30°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4°C/W @ 400 LFM
Thermal Resistance @ Natural13.4°C/W
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)531002B02500G
Related Links531002, 531002B02500G Datasheet, Aavid Thermalloy Distributor
531002B02500G Details Description
Related parts for 531002B02500G
Crystal 4.0000MHz 30ppm 20pF 200 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS 4MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO R/A 50POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24VC DO214AA datasheet.pdf
15000UF 35V 30X45 datasheet.pdf
SOT23 MICROPOWER 1.225V VOLTAGE REFERENCE IC datasheet.pdf