Aavid Thermalloy 531002B02500G
531002B02500G picture photo
Mfg. Part Number
531002B02500G
Brief Description
HEATSINK TO-220 W/PINS 1" TALL
Datasheet Download
531002B02500G.pdf
Availability of 531002B02500G
QUANTITY
531002B02500G Order Process
Ship out your order
Specifications of 531002B02500G
Internal Part NumberEIS-531002B02500G
Standard Package750
TypeBoard Level, Vertical
Package CooledTO-220
Attachment MethodBolt On and PC Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.000" (25.40mm)
Width1.375" (34.93mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise2W @ 30°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4°C/W @ 400 LFM
Thermal Resistance @ Natural13.4°C/W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)531002B02500G
Related Links531002, 531002B02500G Datasheet, Aavid Thermalloy Distributor
531002B02500G Details Description
Related parts for 531002B02500G
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TRANSFORMER SPLIT CORE 12.7" DIA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 8"L X 6"W datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 24V OUT datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
PB UNIT ILLUM ALT ACT 22MM BLU datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Header 54 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf