Aavid Thermalloy 531102B02100G
531102B02100G picture photo
Mfg. Part Number
531102B02100G
Brief Description
BOARD LEVEL HEAT SINK
Datasheet Download
531102B02100G.pdf
Availability of 531102B02100G
QUANTITY
531102B02100G Order Process
Ship out your order
Specifications of 531102B02100G
Internal Part NumberEIS-531102B02100G
Standard Package750
TypeBoard Level, Vertical
Package CooledTO-220
Attachment MethodBolt On and PC Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.500" (38.10mm)
Width1.374" (34.90mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise7W @ 70°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4°C/W @ 300 LFM
Thermal Resistance @ Natural10.4°C/W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)531102B02100G
Related Links531102, 531102B02100G Datasheet, Aavid Thermalloy Distributor
531102B02100G Details Description
Related parts for 531102B02100G
FUSE HOLDER CART 32V 9A IN LINE datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 14.5A TO262-3 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf