Silicon Labs 531AC148M500DGR
531AC148M500DGR picture photo
Mfg. Part Number
531AC148M500DGR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 148.5MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
531AC148M500DGR.pdf
Availability of 531AC148M500DGR
QUANTITY
531AC148M500DGR Order Process
Ship out your order
Specifications of 531AC148M500DGR
Internal Part NumberEIS-531AC148M500DGR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi531
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency148.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±7ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)121mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)75mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)531AC148M500DGR
Related Links531AC14, 531AC148M500DGR Datasheet, Silicon Labs Distributor
531AC148M500DGR Details Description
Related parts for 531AC148M500DGR
MOSFET N-CH 100V 16A I-PAK datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 1.2W MONO D 28TQFN datasheet.pdf
OSC VCXO 6.312MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
BEAD FERRITE 30 OHM 200MA 1608 datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CABLE STR FMAL-STR MALE 2POS 3' datasheet.pdf