Silicon Labs 531AC250M000DGR
531AC250M000DGR picture photo
Mfg. Part Number
531AC250M000DGR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 250.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
531AC250M000DGR.pdf
Availability of 531AC250M000DGR
QUANTITY
531AC250M000DGR Order Process
Ship out your order
Specifications of 531AC250M000DGR
Internal Part NumberEIS-531AC250M000DGR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi531
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency250MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±7ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)121mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)75mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)531AC250M000DGR
Related Links531AC25, 531AC250M000DGR Datasheet, Silicon Labs Distributor
531AC250M000DGR Details Description
Related parts for 531AC250M000DGR
IDC CABLE - MSC20K/MC20G/MPK20K datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
26500 4C 4#12 S TH PLUG WC datasheet.pdf
Precision Low Drift 2.048 V/2.5 V/4.096 V/ 5.0 V SOT-23 Reference with Shutdown IC datasheet.pdf