Silicon Labs 531EC125M000DG
531EC125M000DG picture photo
Mfg. Part Number
531EC125M000DG
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 125.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
531EC125M000DG.pdf
Availability of 531EC125M000DG
QUANTITY
531EC125M000DG Order Process
Ship out your order
Specifications of 531EC125M000DG
Internal Part NumberEIS-531EC125M000DG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi531
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency125MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±7ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)121mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)75mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)531EC125M000DG
Related Links531EC12, 531EC125M000DG Datasheet, Silicon Labs Distributor
531EC125M000DG Details Description
Related parts for 531EC125M000DG
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 125K OHM 0.02% 1.2W 2512 datasheet.pdf
RES 56.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BREAKOUT IMU INTERFACE BOARD datasheet.pdf
2/5G WIFI BPF-BPF DIPLEXER 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf