Silicon Labs 531EC148M500DG
531EC148M500DG picture photo
Mfg. Part Number
531EC148M500DG
Brief Description
OSC XO 148.5MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
531EC148M500DG.pdf
Availability of 531EC148M500DG
QUANTITY
531EC148M500DG Order Process
Ship out your order
Specifications of 531EC148M500DG
Internal Part NumberEIS-531EC148M500DG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesSi531
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency148.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±7ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)121mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)75mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)531EC148M500DG
Related Links531EC14, 531EC148M500DG Datasheet, Silicon Labs Distributor
531EC148M500DG Details Description
Related parts for 531EC148M500DG
FIXED IND 100UH 1.4A 280 MOHM TH datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3048N/H1507TR 8" datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 63VDC 2220 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 66POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
HOLDER 1 C CELL W/6" WIRE LEADS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 50UF 10% 750VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.006 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf