Vishay Spectrol 535B1101JC
535B1101JC picture photo
Mfg. Part Number
535B1101JC
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100 OHM 1.5W WIREWOUND LIN
Datasheet Download
535B1101JC.pdf
Availability of 535B1101JC
QUANTITY
535B1101JC Order Process
Ship out your order
Specifications of 535B1101JC
Internal Part NumberEIS-535B1101JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductModel 533, 534, and 535 7/8" (22 mm) Multiturn Wirewound Potentiometer
PCN Part NumberSF-140-2014-Rev-0 17/Apr/2014
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series535
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1.5W
Temperature Coefficient20ppm/°C
Number of Turns5
Rotation1800°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)535B1101JC
Related Links535B1, 535B1101JC Datasheet, Vishay Spectrol Distributor
535B1101JC Details Description
Related parts for 535B1101JC
RES SMD 17.8 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 8BIT SERIAL SHIFT REG 14SOIC datasheet.pdf
VALUE PLUS TRACK 30MM X 10' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
TACHOMETER LCD 6 CHAR 100-240V datasheet.pdf
LED LAMP REPLACEMNT 24V WHT datasheet.pdf