Honeywell Sensing and Productivity Solutions 53C11500
53C11500 picture photo
Mfg. Part Number
53C11500
Brief Description
POT 1.5K OHM 2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
53C11500.pdf
Availability of 53C11500
QUANTITY
53C11500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 53C11500
Internal Part NumberEIS-53C11500
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Actuator TypeRound
Actuator Length2.000" (50.80mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)53C11500
Related Links53C1, 53C11500 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
53C11500 Details Description
Related parts for 53C11500
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP 8POS HALF PITCH 24V datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16LFCSP datasheet.pdf
IC PROXIMITY SWITCH PDDIP-14 datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 14POS 5MM BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 5W T18 datasheet.pdf
CONN FPC 51POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
POE INJECTOR DESKTOP 56V datasheet.pdf
TV 16C 16#16 PIN RECP datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 330 UF 20% 50 V datasheet.pdf