Vishay/Dale M55342E03B7B68RWS
M55342E03B7B68RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E03B7B68RWS
Brief Description
RES SMD 7.68K OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342E03B7B68RWS.pdf
Availability of M55342E03B7B68RWS
QUANTITY
M55342E03B7B68RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E03B7B68RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E03B7B68RWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E03B7B68RWS
Related LinksM55342E0, M55342E03B7B68RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E03B7B68RWS Details Description
Related parts for M55342E03B7B68RWS
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC DUAL 256X9 64-TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 162 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 4SMD datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 40POS 30GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 0.100 T/H datasheet.pdf