Honeywell Sensing and Productivity Solutions 53C12500
53C12500 picture photo
Mfg. Part Number
53C12500
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 2.5K OHM 2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
53C12500.pdf
Availability of 53C12500
QUANTITY
53C12500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 53C12500
Internal Part NumberEIS-53C12500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series53C
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation312°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length2.000" (50.80mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)53C12500
Related Links53C1, 53C12500 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
53C12500 Details Description
Related parts for 53C12500
DSUB CABL-AMP37G/ AE37M / AFP37G datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DVR SGL HI SIDE POWERSSO24 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 4CIRC .375 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.5UH SMD datasheet.pdf