Vishay/BCcomponents BFC237112104
BFC237112104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237112104
Brief Description
CAP FILM 100NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC237112104.pdf
Availability of BFC237112104
QUANTITY
BFC237112104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237112104
Internal Part NumberEIS-BFC237112104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT371
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237112104
Related LinksBFC237, BFC237112104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237112104 Details Description
Related parts for BFC237112104
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC XLATR PECL-LVDS LOGIC 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B DUAL 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO213AA datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 8V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf