Vishay/Dale RNC55H3121BSBSL
RNC55H3121BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3121BSBSL
Brief Description
RES 3.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3121BSBSL.pdf
Availability of RNC55H3121BSBSL
QUANTITY
RNC55H3121BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3121BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3121BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3121BSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3121BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3121BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3121BSBSL
FAN AXIAL 60X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
RESISTOR MODULE 4300 OHM datasheet.pdf
Connector Header 38 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf