Vishay Semiconductor/Diodes Division SMC3K75CAHM3/9A
SMC3K75CAHM3/9A picture photo
Mfg. Part Number
SMC3K75CAHM3/9A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO-214AB
Datasheet Download
SMC3K75CAHM3/9A.pdf
Availability of SMC3K75CAHM3/9A
QUANTITY
SMC3K75CAHM3/9A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMC3K75CAHM3/9A
Internal Part NumberEIS-SMC3K75CAHM3/9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)24.8A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMC3K75CAHM3/9A
Related LinksSMC3K75, SMC3K75CAHM3/9A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMC3K75CAHM3/9A Details Description
Related parts for SMC3K75CAHM3/9A
IC REG LDO 3.3V 7.5A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN CONTACT WIRE WRAP SCKT GOLD datasheet.pdf
SAVVI CERAMIC IMD GPS BT datasheet.pdf
VARISTOR 940V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A TO-263AA datasheet.pdf