Bourns Inc. PWR4525WR470J
PWR4525WR470J picture photo
Mfg. Part Number
PWR4525WR470J
Brief Description
RES SMD 0.47 OHM 5% 2W 4525
Datasheet Download
PWR4525WR470J.pdf
Availability of PWR4525WR470J
QUANTITY
PWR4525WR470J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4525WR470J
Internal Part NumberEIS-PWR4525WR470J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesPWR4525
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4525 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4525WR470J
Related LinksPWR452, PWR4525WR470J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4525WR470J Details Description
Related parts for PWR4525WR470J
LED RED/YLW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC TRANSCVR 16BIT LOW V 54FBGA datasheet.pdf
IC 8MHZ Z80 CMOS SIO/4 44-PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FET MUX/DEMUX SGL 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8DIPGW datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .110 3POS NATRL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
LED NEUTRAL WHT 4000K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 8MSOP datasheet.pdf