Honeywell Sensing and Productivity Solutions 53C1SW100K
53C1SW100K picture photo
Mfg. Part Number
53C1SW100K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
53C1SW100K.pdf
Availability of 53C1SW100K
QUANTITY
53C1SW100K Order Process
Ship out your order
Specifications of 53C1SW100K
Internal Part NumberEIS-53C1SW100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series53C
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation312°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length2.000" (50.80mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)53C1SW100K
Related Links53C1S, 53C1SW100K Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
53C1SW100K Details Description
Related parts for 53C1SW100K
QUICK ASSY 2 CHANN OPT ENCDR datasheet.pdf
CABLE GLAND IP54 BRASS PG 13.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 680MA 104 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
OSC MEMS 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
1.25MM M/L 34POS 26AWG 450MM datasheet.pdf
TV 37C 37#22D PIN RECP datasheet.pdf
2 pF Off Capacitance, 1 pC Charge Injection, +-15 V/12 V 4:1 iCMOS Multiplexer IC datasheet.pdf