Honeywell Sensing and Productivity Solutions 53C1SW10K
53C1SW10K picture photo
Mfg. Part Number
53C1SW10K
Brief Description
POT 10K OHM 2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
53C1SW10K.pdf
Availability of 53C1SW10K
QUANTITY
53C1SW10K Order Process
Ship out your order
Specifications of 53C1SW10K
Internal Part NumberEIS-53C1SW10K
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length2.000" (50.80mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)53C1SW10K
Related Links53C1, 53C1SW10K Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
53C1SW10K Details Description
Related parts for 53C1SW10K
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC CLOCK DRVR 200 MHZ 48-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 16A 24V datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 149.875MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 14W datasheet.pdf