Honeywell Sensing and Productivity Solutions 53C31500
53C31500 picture photo
Mfg. Part Number
53C31500
Brief Description
POT 1.5K OHM 2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
53C31500.pdf
Availability of 53C31500
QUANTITY
53C31500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 53C31500
Internal Part NumberEIS-53C31500
TaperLinear
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)53C31500
Related Links53C3, 53C31500 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
53C31500 Details Description
Related parts for 53C31500
FUSE PTC 1.10A 6V RESET SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.1V SNT-4A datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.12A 8TDFN datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH INDICATOR ILLUM RED datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PET 3/4 ORN 50' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
WQB COVER datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf