TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R10-20S9-6117-LC
DL66R10-20S9-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R10-20S9-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT
Datasheet Download
DL66R10-20S9-6117-LC.pdf
Availability of DL66R10-20S9-6117-LC
QUANTITY
DL66R10-20S9-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R10-20S9-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R10-20S9-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-20
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R10-20S9-6117-LC
DL66R10-20S9-6117-LC Details Description
Related parts for DL66R10-20S9-6117-LC
TVS DIODE 214VWM 361.2VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE KIT ATC 5/10/15/20/25/30A datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC RED datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.605" 5MM 3LD datasheet.pdf
BCL 4/0 1/4 STUD PLATED datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 200MW 1005 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 0.1A datasheet.pdf