Vishay/Sprague 53D103G035HS6
53D103G035HS6 picture photo
Mfg. Part Number
53D103G035HS6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
10000UF 35V 22.23X79.38 85C AXI
Datasheet Download
53D103G035HS6.pdf
Availability of 53D103G035HS6
QUANTITY
53D103G035HS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 53D103G035HS6
Internal Part NumberEIS-53D103G035HS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package85
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)53D103G035HS6
Related Links53D103, 53D103G035HS6 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
53D103G035HS6 Details Description
Related parts for 53D103G035HS6
CONN RCPT 200POS DL .100 R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf