Vishay/Sprague 53D163G025JT6
53D163G025JT6 picture photo
Mfg. Part Number
53D163G025JT6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
16000UF 25V 25.4X92.08 85C AXI
Datasheet Download
53D163G025JT6.pdf
Availability of 53D163G025JT6
QUANTITY
53D163G025JT6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 53D163G025JT6
Internal Part NumberEIS-53D163G025JT6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package81
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)53D163G025JT6
Related Links53D163, 53D163G025JT6 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
53D163G025JT6 Details Description
Related parts for 53D163G025JT6
CABLE I/O TO FLEXSTRIP LSZH 1M datasheet.pdf
CAP CER 18PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 643V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 60 POS datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 2.1A 70 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 224MA 6.75 OHM datasheet.pdf
RES 187 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf