Vishay/Sprague 53D371F250JP6
53D371F250JP6 picture photo
Mfg. Part Number
53D371F250JP6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
370UF 250V 25.4X66.68 85C AXI
Datasheet Download
53D371F250JP6.pdf
Availability of 53D371F250JP6
QUANTITY
53D371F250JP6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 53D371F250JP6
Internal Part NumberEIS-53D371F250JP6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)53D371F250JP6
Related Links53D371, 53D371F250JP6 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
53D371F250JP6 Details Description
Related parts for 53D371F250JP6
CONN HEADER .100 DUAL STR 26POS datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 120SEC 28-SOIC datasheet.pdf
IC DAS 12-BIT MULTIRANGE 24-DIP datasheet.pdf
SFC 0/21 YLW 200/BX datasheet.pdf
RESISTOR 100K OHM 1/4W .1% WW datasheet.pdf
CONN PIN HEADER 3POS U-M-N-L BLU datasheet.pdf
CAP CER 10PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
TEST PLUG SOCKET INSUL YELLOW datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ24B PG21 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf