Grayhill, Inc. 47BWDP4R1M1QT
47BWDP4R1M1QT picture photo
Mfg. Part Number
47BWDP4R1M1QT
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Datasheet Download
47BWDP4R1M1QT.pdf
Availability of 47BWDP4R1M1QT
QUANTITY
47BWDP4R1M1QT Order Process
Ship out your order
Specifications of 47BWDP4R1M1QT
Internal Part NumberEIS-47BWDP4R1M1QT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series47B
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)47BWDP4R1M1QT
Related Links47BWDP, 47BWDP4R1M1QT Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
47BWDP4R1M1QT Details Description
Related parts for 47BWDP4R1M1QT
ENCODER OPTICAL 128PPR PC MNT datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 237KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 29.8KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
LED ASSY VERT 3MM YLW/GN 585/568 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 63V AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf