CUI Inc. V7812-500
V7812-500 picture photo
Mfg. Part Number
V7812-500
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC REG 12V 500MA
Datasheet Download
V7812-500.pdf
Availability of V7812-500
QUANTITY
V7812-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of V7812-500
Internal Part NumberEIS-V7812-500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Efficiency Switching DC Regulator
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationV78xx-500 Cert of Compliance
Featured ProductV78XX Series
V78 Switching Regulators – CUI
3D ModelV7812-500
Standard Package43
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesV78-500
PackagingTube
TypeLinear Regulator Replacement
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)15V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation-
FeaturesOTP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case3-SIP Module
Size / Dimension0.45" L x 0.30" W x 0.40" H (11.4mm x 7.6mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V7812-500
Related LinksV781, V7812-500 Datasheet, CUI Inc. Distributor
V7812-500 Details Description
Related parts for V7812-500
CONN HEADER 40POS 1MM R/A GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12W 28V TO-272-4 datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 94V-0 15POS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 5.97MM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf
IC FPGA 208 I/O 304RQFP datasheet.pdf
500 MHz Four-Quadrant Multiplier IC datasheet.pdf