AVX Corporation 5AS4R0CNACL
5AS4R0CNACL picture photo
Mfg. Part Number
5AS4R0CNACL
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4PF 2KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AS4R0CNACL.pdf
Availability of 5AS4R0CNACL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AS4R0CNACL Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AS4R0CNACL
Internal Part NumberEIS-5AS4R0CNACL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AS4R0CNACL
Related Links5AS4R, 5AS4R0CNACL Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AS4R0CNACL Details Description
Related parts for 5AS4R0CNACL
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 2.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 590MA 756 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
IC CLK GEN FIBRE CH 8TSSOP datasheet.pdf
RES 576 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf