Vishay/BCcomponents SFR16S0003579FA500
SFR16S0003579FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003579FA500
Brief Description
RES 35.7 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003579FA500.pdf
Availability of SFR16S0003579FA500
QUANTITY
SFR16S0003579FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003579FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003579FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003579FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003579FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003579FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0003579FA500
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
LAMP INCAND T3.25 MINI BAYO 55V datasheet.pdf
RES 510 OHM 6W 0.1% TO220 datasheet.pdf
CONN FFC 4POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSHRINK REFILL PK 3/4"-6" BLK datasheet.pdf
CONN EDGE .100 40POS DR DIP datasheet.pdf
CAP FILM 60UF 5% 1100VDC RADIAL datasheet.pdf