Preci-Dip 540-88-052-17-400-TR
540-88-052-17-400-TR picture photo
Mfg. Part Number
540-88-052-17-400-TR
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PLCC 52POS TIN
Datasheet Download
540-88-052-17-400-TR.pdf
Availability of 540-88-052-17-400-TR
QUANTITY
540-88-052-17-400-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 540-88-052-17-400-TR
Internal Part NumberEIS-540-88-052-17-400-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series540
PackagingTape & Reel (TR)
TypePLCC
Number of Positions or Pins (Grid)52 (4 x 13)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post-
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance20 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)540-88-052-17-400-TR
Related Links540-88-052, 540-88-052-17-400-TR Datasheet, Preci-Dip Distributor
540-88-052-17-400-TR Details Description
Related parts for 540-88-052-17-400-TR
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC AXIAL datasheet.pdf
IC FREQUENCY GENERATOR 28-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 392 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W datasheet.pdf