FFF 54101-S0508LF
54101-S0508LF picture photo
Mfg. Part Number
54101-S0508LF
Brief Description
HEADER BERGSTIK STR
Datasheet Download
54101-S0508LF.pdf
Availability of 54101-S0508LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
54101-S0508LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54101-S0508LF
Internal Part NumberEIS-54101-S0508LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54101-S0508LF
Related Links54101-, 54101-S0508LF Datasheet, FFF Distributor
54101-S0508LF Details Description
Related parts for 54101-S0508LF
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SER DES 24BIT ULP 42-BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 250MSPS DUAL 64VQFN datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 162 OHM 1% 10W datasheet.pdf
MEDIUM PLUM DESIGNER HOOKS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 312MA 1.54 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS CABLE SKT datasheet.pdf