FFF 54111-108021000LF
54111-108021000LF picture photo
Mfg. Part Number
54111-108021000LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN STACKER
Datasheet Download
54111-108021000LF.pdf
Availability of 54111-108021000LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
54111-108021000LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54111-108021000LF
Internal Part NumberEIS-54111-108021000LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Number of Positions2
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.925" (23.50mm)
Length - Post (Mating)0.437" (11.09mm)
Length - Stack Height0.394" (10.00mm)
Length - Tail0.095" (2.41mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post (Mating)30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54111-108021000LF
Related Links54111-10, 54111-108021000LF Datasheet, FFF Distributor
54111-108021000LF Details Description
Related parts for 54111-108021000LF
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
BOARD EVAL MAGNETIC H-FIELD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf