FFF 54111-113162100LF
54111-113162100LF picture photo
Mfg. Part Number
54111-113162100LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER BERGSTIK STR
Datasheet Download
54111-113162100LF.pdf
Availability of 54111-113162100LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
54111-113162100LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54111-113162100LF
Internal Part NumberEIS-54111-113162100LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Number of Positions16
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall1.339" (34.00mm)
Length - Post (Mating)0.417" (10.59mm)
Length - Stack Height0.827" (21.00mm)
Length - Tail0.095" (2.41mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post (Mating)30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54111-113162100LF
Related Links54111-11, 54111-113162100LF Datasheet, FFF Distributor
54111-113162100LF Details Description
Related parts for 54111-113162100LF
HOOK-UP STRND 32AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 164POS VERT PCB datasheet.pdf
OSCILLATOR PROG 3.3V +-50PPM SMD datasheet.pdf
OUTLET BOX GFI 5-20 20A/120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 288.75VC P600 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 400MA 1.55 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 70MA 69 OHM TH datasheet.pdf