FFF 54112-807161500LF
54112-807161500LF picture photo
Mfg. Part Number
54112-807161500LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER BERGSTIK STR
Datasheet Download
54112-807161500LF.pdf
Availability of 54112-807161500LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
54112-807161500LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54112-807161500LF
Internal Part NumberEIS-54112-807161500LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Number of Positions16
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.825" (20.96mm)
Length - Post (Mating)0.140" (3.55mm)
Length - Stack Height0.590" (15.00mm)
Length - Tail0.095" (2.41mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post (Mating)15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54112-807161500LF
Related Links54112-80, 54112-807161500LF Datasheet, FFF Distributor
54112-807161500LF Details Description
Related parts for 54112-807161500LF
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
AMPTRAC I/O 2MM CABLE 16POS 14FT datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 45.9 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
T4011 2NC+2NO MBB, FLEX1 ACT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
CAP CER 33PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf