FFF 54121-403060950LF
54121-403060950LF picture photo
Mfg. Part Number
54121-403060950LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN STACKER
Datasheet Download
54121-403060950LF.pdf
Availability of 54121-403060950LF
QUANTITY
54121-403060950LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54121-403060950LF
Internal Part NumberEIS-54121-403060950LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationBergstik Design 03/Mar/2014
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Number of Positions6
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.626" (15.90mm)
Length - Post (Mating)0.132" (3.35mm)
Length - Stack Height0.374" (9.50mm)
Length - Tail0.120" (3.05mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating)78.7µin (2.00µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54121-403060950LF
Related Links54121-40, 54121-403060950LF Datasheet, FFF Distributor
54121-403060950LF Details Description
Related parts for 54121-403060950LF
IC REG LDO 8V 0.5A TO220F datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 20% AXIAL datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE WHITE datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 375MW SOD123F datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 DUAL WALL SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SF FINISH&DEBURR WHL 10" 11S FIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf