FFF 54122-806081150LF
54122-806081150LF picture photo
Mfg. Part Number
54122-806081150LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER BERGSTIK STR
Datasheet Download
54122-806081150LF.pdf
Availability of 54122-806081150LF
QUANTITY
54122-806081150LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54122-806081150LF
Internal Part NumberEIS-54122-806081150LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingMinitek Header and Bergstik Packaging 28/Apr/2014
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Number of Positions8
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.744" (18.90mm)
Length - Post (Mating)0.171" (4.35mm)
Length - Stack Height0.453" (11.50mm)
Length - Tail0.120" (3.05mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post (Mating)15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54122-806081150LF
Related Links54122-80, 54122-806081150LF Datasheet, FFF Distributor
54122-806081150LF Details Description
Related parts for 54122-806081150LF
IC OPAMP GP 45MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 7.62MM datasheet.pdf
CONN RING UNINS 14-18AWG #10 datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" GOLD datasheet.pdf
TAPE 1/2X18 YDS BULK 3" PAPER datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS 2.5MM datasheet.pdf
5.08MM EU PLUG VRT OFFSET RET SC datasheet.pdf
HEXASHIELD ADAPTOR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf